WITNESS LIST
Land & Resource Management Committee
March 4, 2013 - 2:00 PM or upon final adjourn./recess
Testimony from General Land Office
For:
Patterson, Jerry (General Land Office)
For:
Stimson, Robert (Oak cliff chamber of commerce)
Against:
Dixon, Don (Self)
Hall, Terri (Self; Texas TURF)
On:
Barton, John (Texas Department of Transportation)
Registering, but not testifying:
For:
Igo, Shanna (Texas Municipal League)
For:
Damiani, Alfred (San antonio ranch hoa)
Rocha, Fernando (San Antonio Ranch Homeowners Association)
Schoolcraft, Tom (City of Helotes)
Against:
Dugan, Johnl (City of San Antonio)
Registering, but not testifying:
For:
Briles, Angela (Self)
Against:
Patterson, TJ (City of Fort Worth)
For:
Bennett, Kyndel (Self; Texas Land Developers Association)
Campbell, Scot (Self; Texas land developers association)
Garcia, Buddy (Texas Land Developers Association)
Gray, Anthony (Self; Texas Land Developers Association)
Lee, Donald (Texas Conference of Urban Counties)
McClelland, Jack (Self; Texas Land Developer Association)
Ruppert, Richard (Self; Texas Land Development Association)
Against:
Luna, Manuela (Self)
Martinez, Francisco (Self)
1
WITNESS LIST
Against:
Parker, Ira (Self)
Rickers, Emily (Alliance for Texas Families)
Sesin, Raul (Hidalgo County)
Yescas, Carlos (Self; Las lomitas)
On:
Chavez, Marlene (Self)
Preister, David (OAG)
Reed, Cyrus (Lone Star Chapter, Sierra Club)
Registering, but not testifying:
For:
Allison, Jim (County Judges and Commissioners Association of Texas)
Igo, Shanna (Texas Municipal League)
Norman, Scott (Texas Association of Builders)
Against:
Perkins, Deena (Texas association of cdcs)
On:
Reynolds, Joe (TWDB)
For:
Patterson, Jerry (General Land Office)
Registering, but not testifying:
For:
Pickett, Ellis (Self; Surfrider foundation texas upper coast chapter)
On:
Porter, Melissa (General land office)
Registering, but not testifying:
For:
Longoria, Ruben (Texas Association of School Boards)
For:
Cisneros, Al (Self)
Uribe, Hector (Self)
Registering, but not testifying:
For:
Castillo, Benita (Self)
Garza, Amado (Self)
2
WITNESS LIST
For:
Garza, Mary (Self)
Velasquez, Hilda (Self)
For:
Peacock, Bill (Texas public policy foundation)
Against:
Allison, Jim (County Judges and Commissioners Association of Texas)
Bresnen, Steve (North Harris County Regional Water Authority)
Houston, Scott (Texas municipal league)
Lee, Donald (Texas Conference of Urban Counties)
Mann, James (Texas pipeline assoc.)
On:
Sisk, Cathy (Harris County)
Registering, but not testifying:
For:
Barber, Kathy (NFIB/Texas)
Garza Jr, Norman (Texas Farm Bureau)
Norman, Scott (Texas Association of Builders)
Patton, Marissa (Texas and Southwestern Cattle Raisers Association)
Reaves, Jim (Texas Nursery & Landscape Association)
Turner, Bob (Self; Texas Poultry Federation)
Against:
Allday, Marty (Enbridge Energy)
Baker, Lindsey (City of Denton)
Cannon, Thure (Texas Pipeline Association)
Ellmer, Mindy (Tarrant Regional Water District)
Israelson, Mark (City of Plano)
Nugent, Patrick (Texas pipeline association)
Patterson, TJ (City of Fort Worth)
Ruckel, Grant (Energy Transfer)
Sander, Lindsay (Markwest Energy)
3