WITNESS LIST
Natural Resources & Economic Development
April 18, 2017 9:00 AM
FOR:
Cooper, Joe (Local 286 Plumbers & Pipefitters), Austin, TX
Gonzalez, Ana (Workers Defense Project), Austin, TX
Morales Orellana, Rosa (Workers Defense Project), Austin, TX
Willett, Christopher J. (Equal Justice Center), Austin, TX
ON:
Timm, Emily Interpreter (Self), Austin, TX
Registering, but not testifying:
FOR:
Akgun, Hasmet (Self), Austin, TX
Cuellar, Guadalupe (City of El Paso), El Paso, TX
Knox, Ryan (Public Citizen), Austin, TX
Lara, Rene (Texas AFL-CIO), Austin, TX
Moreno, Celina (MALDEF), San Antonio, TX
ON:
Ross, Chuck (Texas Workforce Commission), Austin, TX
Providing written testimony:
FOR:
Sommerman, Victoria (Texas Watch), Austin, TX
FOR:
Lavine, Dick (also providing written testimony) (Center for Public Policy Priorities),
Austin, TX
Martinez-Gouhier, Carine (also providing written testimony) (Texas Public Policy
Foundation), Austin, TX
AGAINST:
Becker, Ken (also providing written testimony) (Sweetwater Economic Development,
High Ground of Texas), Sweetwater, TX
Bennett, Tony (Texas Association of Manufacturers), Austin, TX
Clark, Jeffrey (The Wind Coalition), Austin, TX
Craymer, Dale (also providing written testimony) (Texas Taxpayers and Research
Association), Austin, TX
Fowler, Dale (Victoria Economic Development Corp.), Victoria, TX
Morse, Catherine (Samsung Austin Semiconductor), Austin, TX
Moseley, Jeff (Texas Association of Business), Austin, TX
Rivero, Hector (Texas Chemical Council), Austin, TX
Welch, Fred H. (Texas Economic Development Council, Conroe Economic Development
Council), Dickinson, TX
ON:
Jensen, Nathan (also providing written testimony) (Self), Austin, TX
WITNESS LIST
Natural Resources & Economic Development
April 18, 2017 9:00 AM
Registering, but not testifying:
FOR:
Tagliabue, Tom (City of Corpus Christi), Corpus Christi, TX
AGAINST:
Allday, Marty (Enbridge Energy), Houston, TX
Barksdale, Jay (Greater Irving, Las Colinas Chamber of Commerce), Dallas, TX
Barnett, Paula (BP America), Austin, TX
Carter, Janis (Avangrid), Austin, TX
Chiodo, Dana (Computing Technology Industry Association (CompTIA)), Austin, TX
Cruz, Adriana (Greater San Marcos Partnership), San Marcos, TX
Haenisch, Barry (Texas Association of Community Schools), Austin, TX
Harris, Dana (Texas 2050 Group), Austin, TX
Harris, Dana (Austin Chamber of Commerce), Austin, TX
Hemmeline, Charlie (Texas Solar Power Association), Austin, TX
Hughes, Lisa (E.ON Climate & Renewables), Austin, TX
Jewell, Michael (Cypress Creek Renewables), Austin, TX
Jewell, Michael (Pattern Energy), Austin, TX
Jewell, Michael (Solar Energy Industries Association), Austin, TX
Jewell, Michael (Environmental Defense Fund), Austin, TX
Joiner, Caroline (TechNet), Austin, TX
Knox, Ryan (Public Citizen Texas), Austin, TX
Kowalski, Tom (Texas Healthcare & Bioscience Institute (THBI)), Austin, TX
LeBas, James (AECT, TXOGA), Austin, TX
Martinez Schaefer, Virginia (Dallas Regional Chamber), Dallas, TX
McClellan, Suzi (AES Generation), Austin, TX
McWhorter, William (Longview Chamber of Commerce), Longview, TX
Meroney, Mike (BASF Corporation, Huntsman Corp.), Austin, TX
Pitts, John R. (Texas Advanced Energy Business Alliance), Austin, TX
Reed, Cyrus (Sierra Club, Lone Star Chapter), Austin, TX
Rome, Christy (Texas School Coalition), Austin, TX
Saenz, Luis (Corpus Christi Regional Economic Development Council), Austin, TX
Sellers, Tom (ConocoPhillips), Austin, TX
Shields, Chris (San Antonio Chamber of Commerce), Austin, TX
Stover, Mark (Apex Clean Energy), Austin, TX
Will, Steven (Greater Houston Partnership), Houston, TX
Willette, Lynnae (EDF RE), Houston, TX
Womack, Daniel (Dow Chemical), Austin, TX
Woodard, Shayne (Freeport LNG), Austin, TX
Wright, Eric (Lincoln Clean Energy), Austin, TX
Wright, Eric (EDPR), Austin, TX
ON:
Wood, Robert (Comptroller of Public Accounts), Austin, TX
WITNESS LIST
Natural Resources & Economic Development
April 18, 2017 9:00 AM
Providing written testimony:
AGAINST:
Clore, Dr. Paul (Gregory-Portland ISD, Texas Schools for Economic Development),
Portland, TX
Rollins, Mike (Metro 8 Chambers of Commerce), Austin, TX
Schwab, Carlton (Texas Economic Development Council), Austin, TX
FOR:
Baltzer, Rod (also providing written testimony) (Waste Control Specialists), Austin, TX
Dolgener, Richard H. (Andrews County Judge), Andrews, TX
AGAINST:
Hadden, Karen (SEED Coalition (Sustainable Energy & Economic Development)), Austin,
TX
Reed, Cyrus (also providing written testimony) (Sierra Club, Lone Star Chapter), Austin,
TX
Selig, Edward (Advocates for Responsible Disposal in Texas (ARDT)), Austin, TX
ON:
Salsman, John (Texas Low Level Radioactive Waste Disposal Compact Commission),
Driftwood, TX
Registering, but not testifying:
AGAINST:
Knox, Ryan (Public Citizen), Austin, TX
Shelley, Adrian (Public Citizen), Austin, TX
ON:
Maguire, Charles (Texas Commission on Environmental Quality), Austin, TX
Sullivan, Charlotte (Texas Department of State Health Services), Austin, TX
FOR:
Gonzalez, Ana (Workers Defense Project), Austin, TX
Valle Martinez, Kelly (Self), Austin, TX
Willett, Christopher J. (Equal Justice Center), Austin, TX
Registering, but not testifying:
FOR:
Akgun, Hasmet (Self), Austin, TX
Lara, Rene (Texas AFL-CIO), Austin, TX
Moreno, Celina (MALDEF), San Antonio, TX
Sommerman, Victoria (Texas Watch), Austin, TX
FOR:
Franke, Rob (City of Cedar Hill), Cedar Hill, TX
Registering, but not testifying:
FOR:
Porter, Greg (City of Cedar Hill), Cedar Hill, TX
WITNESS LIST
Natural Resources & Economic Development
April 18, 2017 9:00 AM
Sullivan, Brian (Texas Hotel & Lodging Association), Austin, TX
FOR:
Flores, Michael (City of South Padre Island), South Padre Island, TX
Guthrie, Susan (City of South Padre Island), South Padre Island, TX
Munarriz, Paul (City of South Padre Island), South Padre Island, TX
Registering, but not testifying:
FOR:
Sullivan, Brian (Texas Hotel & Lodging Association), Austin, TX
FOR:
Gage, Monty (Tarrant County Sheriff's Dept.), Fort Worth, TX
Noel, Adele (Travis County), Austin, TX
Suits, Stacy Travis County Constable, Pct. 3 (Travis County), Austin, TX
White, Jon (Travis County), Austin, TX
ON:
Klaus, Chris (North Central Texas Council of Governments), Arlington, TX
Registering, but not testifying:
FOR:
Chimene, Grace (League of Women Voters of Texas), Austin, TX
Eckstein, Deece (Travis County Commissioners Court), Austin, TX
Franke, Rob (NCTCOG, RTC, City of Cedar Hill), Cedar Hill, TX
Garcia, Buddy (Self), Austin, TX
Jewell, Michael (Environmental Defense Fund), Austin, TX
Knox, Ryan (Public Citizen), Austin, TX
Lee, Donald (Texas Conference of Urban Counties), Austin, TX
Mendez, Mark (Tarrant County), Fort Worth, TX
Reed, Cyrus (Sierra Club, Lone Star Chapter), Austin, TX
ON:
Huff, Donna (Texas Commission on Environmental Quality), Austin, TX
Registering, but not testifying:
FOR:
Sullivan, Brian (Texas Hotel & Lodging Association), Austin, TX
FOR:
Sullivan, Brian (also providing written testimony) (Texas Hotel & Lodging Association),
Austin, TX
FOR:
Smith, Greg (City of Shenandoah), Shenandoah, TX
WITNESS LIST
Natural Resources & Economic Development
April 18, 2017 9:00 AM
Registering, but not testifying:
FOR:
Sullivan, Brian (Texas Hotel & Lodging Association), Austin, TX